25. august 2025
I sommerens sidste udgave af Tidsskrift for Biavl konstaterer vi status på importen af honning til Danmark. Importen af honning fra Ukraine er foruroligende høj, og dette til priser langt under hvad der i øvrigt importeres til Danmark.
Skribenten af ”Månedens arbejde” Mathias Mønster Bech mærker, at sæsonen lakker mod enden, og sætter fokus på bl.a. fodring og varroa. Desuden får du en top 10 over blomster som både er elsket af insekter og mesnnesker.
Som noget særligt denne måned får du et stort temahæfte om ANVENDELSE AF BIERNES PRODUKTER. I de senere år har der været en stigende interesse for at bruge biernes produkter til at udvikle nye typer af produkter, som ikke udelukkende er til brug i madlavningen. I dette temahæfte fokuserer vi derfor på nogle af de andre muligheder der er for at anvende biavlsprodukterne. Det handler om kosmetik, vokslys, BeeWraps, læder- og møbelpleje med mere. Tanken med hæftet er, at det skal virke som en inspirationskilde. En måde til at komme i gang på. Vi bringer nogle simple opskrifter, så det skulle være muligt at komme i gang med at lave nogle af de spændende produkter.
Det samlede indhold i Tidsskriftet er som følger:
Det samlede indhold i temahæftet er som følger:
Skrevet af: Rune Havgaard Sørensen
ER DU ENDNU IKKE MEDLEM?
Er du endnu ikke medlem, så kan du købe medlemskab på linket herunder og vi sender straks tidsskriftet og velkomstpakke til dig.
UDKOMMER PÅ NY MÅDE
Tidsskrift for Biavl for juni måned er udkommet i den forgangne uge.
Med baggrund i udviklingen på distributionsmarkedet vil Tidsskrift for Biavl nemlig fra og med i år ikke længere blive omdelt af PostNord, men i stedet af FK Distribution. Dog vil enkelte medlemmer, som bor i områder, der ikke er dækket af FK-distribution fortsat modtage tidsskriftet via PostNord. Den væsentligste forskel for dig som medlem er, at du fremover vil finde tidsskriftet i FK Distributions omslag, hvor du også finder andre tryksager, som omdeles af FK-Distribution. Med ændringen har vi lavet en justering, der sikrer at du også i fremtiden hver måned kan modtage tidsskriftet.
Har du mod forventning ikke modtaget tidsskrift 8/2025, så kan du frem til den 1. september registrere dig på linket herunder, og et erstatningseksemplar vil blive fremsendt til dig. Efter denne dato, kan linket ikke længere anvendes.
KLIK HER HVIS TIDSSKRIFTET ER UDEBLEVET