26. juli 2026
Hvordan ser en bigård på lyng ud? Hvad gør lyngbiavl og lynghonning så særlig? Og hvordan kan en trailer indrettes til både slyngerum og mobil biavl?
Det kan du opleve lørdag den 5. september, når Herning og Omegns Biavlerforening inviterer til en spændende erfa-dag med fokus på lyngbiavl, foreningens skolebigård og kreative løsninger til den praktiske biavl.
Dagen begynder med morgenkaffe og rundstykker på Naturcenter Harrild Hede, inden turen går ud til foreningens bistader på heden. Her får deltagerne mulighed for at opleve biernes arbejde i lyngen og høre om de særlige forhold, der gør lynghonning til noget helt unikt. I sensommeren er heden lilla af lyngens blomster, og honningen er kendt for sin karakteristiske duft, smag og geléagtige konsistens.
Efter besøget på heden fortsætter dagen til Herning og Omegns Biavlerforenings klubhus og skolebigård på Bakkegården. Her bliver der mulighed for at se faciliteterne og høre om foreningens arbejde med undervisning og formidling af biavl.
Om eftermiddagen sættes fokus på praktiske løsninger i biavlen, når Jørgen og Henning viser deres to specialbyggede trailere frem. Den ene er indrettet med slyngefaciliteter, mens den anden fungerer som en mobil arbejdsstation med plads til materiel og udstyr i den daglige drift. Deltagerne får mulighed for at se de kreative løsninger og hente inspiration til deres egen biavl.
Erfa-dagen afsluttes med kaffe og mulighed for en sidste faglig snak med de øvrige deltagere.
09.30-10.30 – Velkomst, morgenkaffe og rundstykker på Naturcenter Harrild Hede, Fasterholtvej 36, 7360 Brande.
10.30-10.45 – Kørsel til lyngbigården.
10.45-11.45 – Besøg ved foreningens bier på lyngen.
11.45-12.15 – Kørsel til klubhus og skolebigård på Bakkegården, Løvbakkevej 30, 7500 Herning.
12.15-13.00 – Rundvisning i klubhus og skolebigård.
13.00-14.00 – Frokost.
14.00-15.00 – Præsentation af Jørgen og Hennings specialbyggede trailere med henholdsvis slyngefaciliteter og materiel til den daglige biavl.
15.00 – Kaffe og afslutning.
150 kr. pr. person, som betales ved tilmelding.
Senest 23. august eller så længe ledige pladser haves på: https://conferencemanager.events/erfa-dagomlyngbiavlhttps://conferencemanager.events/erfa-dagomlyngbiavl